A BG710-M külsőre tökugyanúgy néz ki, mint a Boly legolcsóbb képküldős vadkamerája. Az első meglepetés akkor ér minket, amikor bekapcsoljuk, és a Batból és a Crowból ismerős monokróm, adatokat mutató főképernyő és menü helyett egy színes élőkép fogad az aprócska kijelzőn. Ez a funkció nagyon hiányzott mindkét elődből, hiszen a legegyszerűbben az élőképpel tudjuk pozícionálni a vadkamerát a fán.
Aztán a következő örvendetes pont, amikor meglátjuk a menüt, mely áttekinthető és a funkciógombokkal könnyen kezelhető, ellentétben a Battal, ami – ahogy a tesztjében is leírtam – elég logikátlanul működik. Igaz, ezek felhős kamerák, így a menünek inkább csak az első beüzemelésnél van némi jelentősége, a többit már felhőn kesztül telefonon intézzük otthon (kivéve azokat, akik emailesként használják eme kamerákat).
Nem csak ennyi azonban a Boly Seahawk újítása. Az igazi fejlesztés a lelkében leledzik, kapott ugyanis egy új 24 megapixeles ún. “csillagfény” szenzort. A csillagfény csak idézőjelben természetesen, ne gondoljunk olyan teljesítményre, mint amit mondjuk a Sionyx éjjellátók tudnak, de az elnevezés utal arra, hogy nem ugyanarról a 24MP-es érzékelőről beszélünk, ami a Crow vagy a Deer modellekben csücsül. Ez az új egy nagy érzékenységű, gyorsabb reakcióidejű szenzor, ami még kevesebbet is fogyaszt.
Mindebből az következik, hogy a Boly BG710-M képminősége és akkuideje is jobb a kisebb társainál, tehát nem csak árban, de tudásban is ezek fölé, és a 36MP-es Boly Falcon alá pozícionálhatjuk.
Az érzékenyebb szenzor miatt a kamera rövidebb szürkületi és éjszakai záridőt tud használni, ezért az állatok jóval kevésbé hajlamosak bemozdulásra.
A bemozdulás, az elmosódott állatok a Boly kamerák gyenge pontja volt eddig, ezt küszöbölte ki tehát most a gyártó az újfejlesztésű érzékelővel.
Bemozdulás különbség gyenge fényviszonyoknál, és éjjel (Balra a Crow, jobbra az új Seahawk):
A Seahawk éjszakai képe érezhetően élesebb is, mint a szintén 24 megapixeles társáé, a Crow-é.
Mostmár a Boly Seahawk (a Falcon mellett) is felveszi a versenyt éjszakai képélességben akár a Spypointtal, ami szerintem az eddigi legjobb volt.
Élességkülönbség (fotórészlet belenagyítva):
Ami még mindig egy viszonylagos gyenge pontja a Boly kameráknak – és ebben a Seahawk sem kivétel – az a vaku és a fényeloszlás. Ezek a vadkamerák nem annyira egyenletesen oszlatják el a fényt a látómezőben, mint mondjuk az UOVision vagy Spypoint, hanem a kép közepére fókuszálják, ott viszont ha túl közel van egy állat és világos színű, könnyen kiéghet az erős fénytől.
Aztán a reakcióidő is jobb lett még, hiszen mindössze 0.7mp alatt reagál mozgásra az új Boly, szemben a Crow-ra jellemző, a mai világban már nem túl huszáros 1.2mp-cel. A Boly szerint a BG710-M fogyasztása is kedvezőbb lett, ami miatt elődeinél tovább bírja egy feltöltéssel. Ahogy a BG310-M, úgy ez a modell is azért tud ilyen pici méretű lenni, mert nem egy tucatnyi AA elemmel működik, hanem két darab 18650-essel. Nem szerettem volna csak az akkuidő tesztelése miatt hónapokat várakoztatni ezt a tesztet, így idővel majd kiegészítem a tapasztaltakkal.
A Boly Seahawk BG710-M tehát megtartotta a 310-es kistesó előnyös tulajdonságait, úgymint 18650-es akku, aprócska, észrevehetetlen méret, kedvező ár, Molnus-felhős használat annak minden előnyével (ld. alábbi videó), de megfejelte mindezt egy felhasználóbarát kezeléssel, élőképpel, kiváló képminőséggel, valamint a mai elvárásoknak megfelelő reakcióidővel. Ha valami negatívumot kellene keresnem, az a kábelzáras rögzítés hiánya, és a fotóknál lényegesen gyengébb minőségű (életlenebb) videórögzítés. Jóllehet a Seahawk pártízezer forinttal drágább, mint a Bat és a Crow, de feltétlenül megéri a pluszkiadást. A Falcon meg annak opció, aki a legerősebb nappali képminőséget keresi és számára elengedhetetlen a kábelzáras rögzítés.
Mintafotók
Mintavideók
A Boly Seahawk BG710-M elérhető a Leitz Hungária webshopjában.