Nocpix Quest L35R / H35R / H50R
A Nocpix Quest binokulárról rögtön kezdeném is azzal, hogy ez egy hőkamera család távmérővel. Nincs bennük éjjellátó funkció, annak ellenére, hogy mostanság a multispektrális vonalat erőltetik a gyártók. Kérdezgettem a Nocpixet, hogy miért döntöttek így, és bár a kínaiaktól egyenes választ igen ritkán kapunk (más kultúra, más kommunikáció, más mentalitás), kicsit azt éreztem rajtuk, hogy ők a multispektrális binokulárban nem látnak nagy piacot, mégpedig azért mert drága. Drága volt a Gemini is, drága a Merger Duo is és drága a Habrok Pro is. Oké, hogy létezik olcsó változat, a Habrok 4K a konkurenciánál váratlan siker lett, de abban a hőkamera rész azért erősen kompromisszumos, a beépített infravető is kompromisszumos, szóval igazából csak az éjjellátó funkciója és az ára nem hagy kívánnivalót. Ebbe a kávéházba pedig a Nocpix úgy tűnik nem akart betérni, sőt már az Infiray időkből hallottam tőlük, hogy ők a belépő szegmensben nem nagyon kívánnak versenyezni. Ennek 1-2 termékük a múltban (pl. Affo AP09, AP13, Lumi P13) azért ellentmond(ott), de nem is nagyon vetették meg velük stabilan a lábukat a belépőszegmensben.
IWA frissítés: hát mégiscsak bemennek abba a kávéházba, lesz Habrok 4K konkurens, és állítólag nagyon designos is.
No de ennyi erről, lássuk mit tud a Quest!

Amellett, hogy igen nagy tudású eszközökről beszélünk, a legnagyobb ütőkártyája a Questeknek az, hogy nagyságrendileg akkorák mint egy 8×50-es keresőtávcső és mindössze 700 grammot nyomnak. A konkurens termékek zöme ennél jóval nagyobb, testesebb és nehezebb. Nem egy embert hallottam már azt mondani, hogy a hőkamera binokulárok jók-jók, csak baromi nagyok. A Questekből jelen állás szerint háromféle verzió lesz. 384-es felbontással, 35mm-es objektívvel és massszív, 5x-ös alapnagyítással rendelkezik az L35R, 640-es felbontással, 35mm-es objektívvel, 3x nagyítással a H35R és 640-es felbontással, 50mm-es obival, továbbá 4x-es alapnagyítással a H50R. Bevallom, kicsit furcsálltam, hogy az 1280-as kimaradt, mert – mivel már tárgytalan lett, ezért elárulhatom – amíg nem volt porondon a Nocpix márka, addig az Infiray tavaly évvégére tervezte az 1280-as Gemini piacra dobását. Szerintem lesz a Questből is majd S-verzió, tehát 1280×1024 felbontású, csak később.
Érdemes még kihangsúlyozni ezen készülékek esetében, hogy a hagyományos céltávcsöveket imitálva oldották meg a fókuszálást és a digitális zoomot. Egy-egy forgatható gyűrű felel a funkciókért egymás mögött, és rögtön a mutató és középső ujjunkra esnek, magától értetődő a használatuk. Kényelmes, na!
A specifikációk meglehetősen egyformára sikeredtek, ezúttal nincs igazán egyéb kompromisszum akkor sem, ha az ember a kisebb felbontást választja. Mindegyik binokulárban 1920x1200px felbontású, kerek AMOLED kijelző van, 1000m-es lézeres távmérő, mindegyik 15mK NETD érzékenységű, és 60Hz képfrissítésű. Az összes modellben fény- és szemérzékelő kapott helyet, ami felébreszti a kamerát, ha a szemünköz emeljük, és altatja, ha levesszük, továbbá a kijelző-fényerő a környezeti fényhez igazodik automatikusan. Mindegyikben dupla akku üzemel, egy beépített, és egy cserélhető 18650, ezekkel kb 6 óra üzemidő érhető el papíron. Egyetlen különbség a három modell között (a felbontásokat, nagyításokat, látószögeket leszámítva persze), hogy míg a 35mm-esek F0.9 optikával szereltek, addig az 50mm-es csak F1.1-es, mert a kompaktságot tartották szem előtt, nem akarták, hogy a nagytesót bazinagy objektívvel kelljen ellátni, emiatt nagy és nehéz legyen. Az L35R-t még nem láttam, de a H35R és a H50R között méretben és formában semmi különbség nincs. A Fehován amikor kézbe vettem, mindig meg kellett néznem rajtuk a feliratot, hogy lássam melyiket fogom.

Végezetül egy jóhír. Binokulár hőkamerához képest igen jó árat kaptak a Questek, hiszen annyiba, vagy alig többe kerülnek, mint a monokulár Vista keresők távmérővel! Szerintem a Quest ki is fogja nyírni a Vistát, ha így marad, mert ki venne monokulárt, ha ugyananyiért brutálkényelmes és természetes távcsöves élménnyel használható binót is lehet? Csak az, aki nem akarja mindkét szemét vakítani éjszaka. Itt megjegyzem, hogy a tapasztalatom alapján, ha mindkét szemünk kicsit elvakul, akkor nem érzékeljük annyira, mint amikor csak egy, amitől felemás lesz a látásunk, ezért nem fog annyira feltűnni. Na szóval az árak e cikk írásakor 949.900 Ft-ról indulnak (L35R), és 1.349.900 Ft-nál állnak meg (H50R). A nagyfelbontású 35mm-es verzió (H35R) 1.099.900 Ft. Összehasonlításképpen az Infiray Gemini anno 1.8 millióval nyitott, a Guide Normae szintén volt vagy 1.5 misi (jóllehet régi modell lévén ma már csökkent az ára), és még folytathatnám a sort a 1.5-1.7 milliós binokulárok sorával.
A Nocpix Questek már megtalálhatók a Leitz-Hungária webshopjában, vagy viszonteladó partnereinél országszerte!
Nocpix Rico 2 S75R / H75R / H50R / L42R

A Rico 2-t egy az egyben átemelték – meglepő módon névváltoztatás nélkül – az Infiraytől a Nocpix kínálatba. Európában ezek a kompakt céltávcsövek nem annyira népszerűek mint a tubusosok, de az USA-ban a Rico mára gyakorlatilag legendává vált. Gondolom ezért nem mertek hozzányúlni a nevéhez. A legutolsó Rico modell az Infiray Rico 2 RH50R verzió volt, erről teszt is készült a blogon. Ez volt az egyetlen 2. generációs verzió, de most a Nocpix égisze alatt kibővült a széria. Megjött a régi Rico RL42 utóda, a Rico 2 L42R (384-es felbontás), és jöttek 75mm-es, hosszú lövésekhez alkalmas változatok is (S75R, H75R), melyeknek az észlelési távolsága elképesztő, 3900 méteres! Ebből fakadóan ennek a fele, 1950 méter a felismerési távolság (itt lehet megállapítani, hogy őz v. disznó például) és 975 méter az azonosítási távolság, ahol már részleteket is látunk, például egy barkában lévő agancs formáját, hogy mondjak valami kézzelfoghatót.

De nem is igazán ez a nagy truváj, hiszen 1280-as felbontású Rico RS75 létezett már, és 75mm-es Hybrid céltávcső úgyszintén. De vegyük észre, hogy a régi Rico RS75 még szaggatós 25Hz képfrissítésű volt és 7 millióról indult, majd 5 lett, ellenben az új Rico 2 S75R “fluid” képet adó 60Hz frissítésű, és 3.75 mio. Nyilván egy vagyon, de lényegesen jobb mint az elődje és fele annyiba kerül. Mellesleg a Rico 2 L42R is egy jó alternatívát kínálhat annak, aki nem ódzkodik ettől a formavilágtól. 384-es szenzorú hőkamera céltávcső 42mm-es objektívvel ma nemigen van a piacon.

Végezetül annyit, hogy kínál még a Nocpix Rico 2 70mm-es betekintési távot (az S75R), ami hőkameránál “ölég” jónak számít, kínál 1200m-es LRF-et, kiválóan működő ballisztikai kalkulátort (ezt a Nocpix Ace már bebizonyította), karos zoomot, cserélhető akkut (2x 5.5 óra), 60Hz képfrissítést, 15mK érzékenységet (az L35R 20mK) és 2560x2560px kijelzőt, ami ebben a családban kivételesen nem kerek, hanem az alsó-felső állapotsorral együtt négyzet alakú.
Mindezekkel a jellemzőkkel ki kell mondjam, hogy a Nocpix Rico 2 S75R lett jelenleg a világ legfejlettebb, legjobb specifikációjú konzumer hőkamera céltávcsöve. Nincs párja jelenleg a piacon!
A Nocpix Rico 2 céltávcsövek már megtalálhatók a Leitz-Hungária webshopjában, és viszonteladó partnereinél országszerte!
Vadász, vadászíjász, terméktesztelő, blogger, kíváncsi, kritikus, ex-fotográfus, Infiray Ambassador. Nem trófeavadász, nem influenszer.
