Kalappal!

Mit keresel?

Tudtad-e?

Górcső alatt a Nocpix Lumi akkufogyasztása…meg még néhány márkáé

Olvasási idő: 4 perc Leteszteltem a 640-es felbontású Nocpix Lumi LRF fogyasztását műszerrel és háromféle 18650-es akkuval, de megmértem jónéhány más kamerát is. Most ugrik a majom a vízbe!

A Lumi H35R tesztje alapállapotban zajlott, vagyis állandóra hagyott kijelzővel (stand-by nélkül), wifi nélkül, távmérés nélkül, 3/10-es kijelzőfényerőn, 23 fokos szobahőrmésékleten.

Ilyen körülmények között a Lumi H35R mérés szerint 580-600mA-t vesz fel, ámde ahogy kiderült számomra, ez – a fogyasztásmérés összetettsége miatt – mindent azért nem árul el. Bejön itt még a képbe minden más tényező is, a booster konverter által okozott veszteségtől kezdve, a wattban mért teljesítményig, de bevallom, nem értek az elektronikához. Ellenben viszonyítási alapnak nem rossz jelzőszám fenti, de erről később…

Egyébként azt mondják 10°C környékén kb. -10%-ot, 0°C fok környékén kb -20%-ot, -10°C környékén -50%-ot romlik az akkuteljesítmény. A kikapcsolt kijelzős stand-by mód pedig mérésem szerint kb +6%-ot javít rajta. Fontos megjegyeznem, hogy a stand-by mód mellőzésével a készülék hosszú távon bizony melegszik, ami biztos nem tesz jót a fogyasztási értékeknek, cserébe lehet, hogy kint a hidegben valamelyest kompenzálhatja a lehűlést. Ez talán egy későbbi teszt tárgya lesz.

A kis Lumit tehát bekapcsolva hagytam a stopperóra mellett, és minden órában megmértem az akku feszültségét (Volt), amihez valós, %-os töltöttséget társítottam (éljen a ChatGPT, hogy a %-okat levezette nekem). Az első oszlopban látható mérés egy nem túl combos Trustfire 3000mAh-s akkuval zajlott. /Annyi történt itt, hogy 1 óránál még nem mértem feszültséget (később jött az ötlet), a 2h-s érték pedig valójában 2 óra 15 percnél volt, a 3h-s meg 3 ó 10 percnél. A többi érték a táblázatban viszont tűpontos, mert ott már kialakult a technika. 🙂/ Merthogy másodjára egy erősnek számító, Panasonic 3500mAh-s akkuval próbáltam, végezetül pedig a Lumihoz adott, gyári, meglepően nagy kapacitású (3850mAh) akkuval. Ilyen 3800-4000mAh kapacitású akkut mellesleg alig lehet kapni a piacon és marha drágák. Ennél nagyobb nem is létezik, amit 8-9000mAh-val hirdetnek az kamu.

A táblázatban az ikonok (Display) pedig azt jelzik, hogy a Lumi a kijelzőben mit mutatott abban a pillanatban, amikor megmértem a valós töltöttséget.

Az alábbi hasznos konklúziókat vontam le:

  • Üzemidőben szinte teljesen mindegy, hogy hány milliamperórás akkut teszünk a hőkamerába. A 3000-es és a 3850-es között pár perc különbség van csak üzemidőben (cirka 10 percet lehet nyerni). Ennek oka az, hogy a mAh-ban mért kapacitás csak az egyik oldal, a másik a feszültség, ami ugye a 18650-es formátumnál 3.7V, és e kettő szorzata adja meg Wh-ban a ténylegesen tárolt energia mennyiségét. Ergo ha nagyobb kapacitású akkut veszünk, nem fog lineárisan nőni az üzemidő, hiszen a képlet másik oldala 3.7V marad mindig. Igazi ugrást csak a dupla akku jelent, vagy 18650-nél nagyobb formátum, de azzal meg elveszítjük az univerzalitást ugye, hogy egy standardot használ a hőkamera, a céltávcső, a zseblámpa, vagy akár a vadkamera.
  • Fontos viszont, hogy a Lumi töltöttségkijelzése annál pontosabb, minél nagyobb kapacitású akkut teszünk bele. A gyárival egész szépen mutatta az értékeket, de a többivel (főleg a leggyengébbel) sárga zónában még 50% körüli volt a töltöttség és további 2 órát, piros zónába érve pedig 35% körül volt és még cirka 1 órát tudott üzemelni a kamera. Szóval ha nem a gyári Nocpix akku van benne, nem kell rögtön kutatni a csereakku után, ha a kijelzés már “pánikhangulatban” van, mert van még időnk.
  • Végezetül: a gyári érték a Luminál 4.5 óra, a valóság pedig 4 óra üzemidő a H35(R) esetében. Két akkut ad hozzá a gyártó, tehát egy 7-8 órával nyugodtan számolhatunk, időjárástól függően. Gyárilag egyébként a 384-es felbontású Lumikra is 4.5 órát írnak. A valóságban az Infiray Iris IL35-öt mértem (ami szinte megegyezik a Nocpix Lumi L35-tel), és az közel 20%-kal kevesebbet áramot vesz fel, mint a 640-es felbontású Lumi (580-600mA vs. 490-500mA). Ezzel feltételezéseim szerint olyan 4 óra 20 perc üzemidő várható a 384-esekkel.

További érdekességként álljon itt még egy táblázat, ami több hőkamera mért áramfelvételét mutatja.

Mit láthatunk benne? Például azt, hogy a 384-es kamerák, mint a kis Cyclone, vagy az Iris, a kisebb szenzor miatt kevesebbet, míg a HD-felbontású Vista S50R jóval többet fogyaszt, mint a 640-es felbontású többiek. Emellett a Thermtec egyébként is a legendásan jó fogyasztásáról híres, és ezt a Cyclone adatai meg is erősítik. Az áramfelvétele mélyen az Iris, vagy a netes videók alapján akár a Hikmicro Condor alatt van.

Aztán az is érdekesség, hogy a stand-by mód, vagyis a kikapcsolt kijelző meglepő módon minimális hatással van az áramfelvételre, ezáltal a fogyasztásra. Az Infiray Finder V2-nél például konkrétan semmi különbség nincs aközött, hogy megy-e a kijelző, vagy épp altatva van a kamera, amit még a Nocpix Fehován jelen lévő technikusa sem értette hogyan lehet. Pedig a valós terepi használat során is tapasztaltam.

A legnagyobb akkuzabáló a lézeres távmérő, de fejlődnek benne a gyártók, mert amíg a Finder V2-ben még közel +40% extra áramot igényelt, addig a Lumiban már csak +16%, a Vistákban pedig +20% körüli az étvágyuk. A Guide legújabb keresőjében sem rossz a +20% körüli érték. Ugyanakkor ez csak a szobában mért LRF-fogyasztás, nagyobb távokra mérve még többet eszik a távmérő.

Ami a Wifit illeti, ezzel átlagosan +10% extrafogyasztással számolhatunk, amennyiben folyamatosan bekapcsolva hagyjuk, de érdekes a videófelvétel is, miután egyes kameráknál szinte nulla extrafogyasztással jár a felvétel, másoknál pedig akár 12-14% pluszt is jelenthet.

Végezetül az is kiolvasható a táblázatból, hogy sok 18650-ről üzemelő hőkamerában nem tölthető az akku, csak eltávolítva, töltődokkban. A Thermtec ebben is üdítő kivétel például, de az Infi Irisnél és a Nocpix Luminál meg megoldották a polaritásfüggetlenséget, ami sötétben tapogatózva hasznosabb funkció.

Érdemes még egy pillanatást vetni azokra a hőkamerákra, amikben nem csak egy darab 18650-es akku van. Például a Nocpix Visták is 3.6-3.7V-os telepről üzemelnek, de az egyedi és a kapacitása 4400mAh, amivel papíron 1.5 órával többet tudnak, mint a Lumik. És ezekből is kettőt ad a gyártó. Azt is érdemes tudni, hogy az egyedi akkukat valahogy jobban is kezelik a hőkamerák, pontosabb az akkukijelzés velük, mint a mindenféle “szedett-vedett” 18650-ekkel. De például egy Infiray Geminiben, vagy egy Guide Normae TN-ben, vagy TJ monokulárban egyszerre két darab 18650-es akku is van, ezek kapacitása összeadódik, mert párhuzamosan vannak bekötve. Ha 3200-asokat rakunk beléjük (gyárilag hozzáadott), akkor 6400mAh-nk lesz, ha 4000-eseket akkor 8000mAh, ami már elég tekintélyes kapacitás még akkor is, ha az üzemidő növekedése nem lineáris.

ÍRTA

Vadász, vadászíjász, terméktesztelő, blogger, kíváncsi, kritikus, ex-fotográfus, Infiray Ambassador. Nem trófeavadász, nem influenszer.

Facebook

EZ IS ÉRDEKELHET

Hírek

Olvasási idő: < 1 perc Már Magyarországon is rendelhetők a Guide TD, hosszabb nevén Delphinus termékcsalád Gen3 modelljei, jóllehet az aprócska Guide TE széria...

Hírek

Olvasási idő: < 1 perc A Nocpix (és azelőtt az Infiray) történetében elsőként sínes rögzítésű céltávcsővel rukkolt elő a gyártó. Igazából a piacon is...

Hőkamera teszt

Olvasási idő: < 1 perc A Nocpix Lumi széria csúcsa vadászati módtól, tereptől és távolságtól függetlenül gyakorlatilag bárki számára megfelelő választás.

Hírek

Olvasási idő: 2 perc Nemrégiben új éjjellátó technika forgalmazásába kezdett a Leitz-Hungária. A Ten Rings márka jelenleg kompakt céltávcsöveket és mögététeket kínál, itthon 8...