Akik nem az elmúlt években kezdték a vadászatot, azok bizonyára emlékeznek, hogy régen a Fehován sokkal több kiállító volt. Kint volt az összes nagy bolt, és az összes kicsi is. Kint volt az összes vadászathoz így vagy úgy kötődő autógyártó…Ford Ranger, Toyota Hilux, Mitsu L200, Suzuki Jimny stb, stb. Hatalmas trófeakiállítások voltak, diorámákat rendeztek be preparátumokkal, és nem utolsó sorban azért volt érdemes a csütörtöki szakmai napon kilátogatni, mert a többi napon a tömött sorokban egész nap csak lapjával lehetett közlekedni. Ha elhagytad a haverokat, még telefonnal a kézben is nehéz volt megtalálni egymást. A legtöbb ember az éves nagybevásárlást a Fehovára időzítette, nem csak az akciók miatt, hanem azért is, mert itt egy helyen mindent megtalált és mindenből többet is.
Aztán elkezdtek döglődni még a legnagyobb nemzetközi kiállítások is. Azt mondják az internet miatt. Meg azt is mondják, hogy akkora költséggel jár már résztvenni egy bármilyen kiállításon, hogy az nem éri meg. Egyre csak zsugorodott, végül meg is szűnt a legendás Genfi Autószalon. A Covid megroggyantotta, végül ki is csinálta a világ legjelentősebb fototechnikai kiállítását, a kölni Photokinát. Mondják azért, mert az okostelefonos érában senki nem vesz már fényképezőgépet. Ami csak részigazság, mert a videós, streamelős, vlogolós, mobilfotózós, drónozós éra még csak most dübörög igazán. Az IWA-t eluralták a távol-keleti kiállítók. Az amerikaiak csodálkoznak, hogy mi lett az ország legjelentősebb íjász kiállításával, az ATA Show-val, ami idén már csak árnyéka volt egykori önmagának. Ahol a neves íjgyártók régen egymásra licitáltak a hatalmas standokkal, pár éve pedig már ki se mennek. Aki mégis, csak egy boxot nyit egy asztallal.

De megszűnt a hannoveri CeBIT, ami a világ egyik legjelentősebb informatikai és technológiai kiállítása volt, és jelentősen zsugorodott a Mobile World Congress is Barcelonában, ami a világ vezető mobiltechnológiai kiállítása volt, továbbá megszűnt a Baselworld, a legismertebb órakiállítás is Svájcban.
A Fehován is egyre kevesebb lett a kiállító, így a meglévők egyre nagyobb standokat kaptak azért, hogy ne kongjon az ürességtől az A-pavilon. A Hungexpo kedvezményes áron kezdte kínálni az egyesületeknek és non-profit szervezeteknek a helyet, akik színesíteni tudják a látnivalókat (így lehet kint minden évben a Magyar Vadászíjász Egyesület is például). Behívták a Magyar Honvédséget újabban, bár abban van politikai szál is minden bizonnyal. Az íjászpálya már jelentős részt fed le. A folyosók kétszer olyan szélesek a standok között, így a fogyatkozó nézőszám már kényelmesen elfér. A Google archívuma alapján 2005-ben mintegy 85ezer ember látogatott ki a Fehovára, 2016-ban 60ezer, 2020-ban 50ezer, 2024-ben 38ezer. Az idei adatot nem hozták nyilvánosságra. Idén a trófeakiállítás csütörtökön még 5 gímbikából, vasárnap már csak négyből állt, meg kb ugyanennyi dám. Igaz abból az egyik világrekord várományos. De ugyanígy volt 4-5 db őz és vaddisznó, meg muflon, aztán csókolom. Diorámát már csak privát standon láthattunk, a központi trófeakiállításra csak kitettek pár kötelező minimumnak nevezhető preparátumot.
A kiállítók ki jobb kedvvel, ki kevésbé, de nyögik a horror Hungexpo-árakat. A legnagyobb disztribútoroknak persze számít a reprezentáció is, jól néznénk ki, ha egy Nocpix, egy Hikmicro, egy Pulsar vagy egy Blaser, akik évközben a csapból is folynak, akkora standdal lennének jelen, mint a bőrövesek. A 200 négyzetméteres stand már önmagában brutálisan drága (mind a hely, mind az áram, mind a felépítmények), az ott kiállított, kipróbálható (kvázi leharcolható) készlet óriási értékű, és egy ilyen standon akár 20-30 ember négynapi bérét és étkeztetését is állni kell. Ez 20-30 millió Forintos költség is lehet akár, cégenként. Van aki bekamerázza a teljes standot, mások félelmet keltő biztonsági személyzetet alkalmaznak a problémák elkerülése végett. Problémák mégis vannak. Tavaly a Spektív standjáról loptak el egy készüléket, de az élelmes személyzetnek hála megkerültek a tolvajok. Idén a Leitz-standról csütörtökön egy 1.1 milliós Thermtec előtétet loptak el, szombaton, annak ellenére, hogy az addigi 15-16 ember helyett már 25 fős személyzet volt jelen a standon, egy szintén milliós Leica Geovid Pronak kelt lába. Nem számított a hegyomlás security-staff sem a Blaser standon, onnan is elvittek egy Liemke hőkamerát. Szóval ezeknek az értékét még hozzá is tehetjük a kiállítás egyébként is magas költségeihez.
És akkor ott van a látogató. Aki idejön akár 20.000 Ft-os üzemanyagköltséggel az ország másik végéből, hozza a családot is, ezáltal a belépő is kitesz egy húszast. 5000-et otthagynak a parkolásért, már ha van hely, ha nincs már, akkor a VIP-ben 15ezret. Ha megéheznek, a remek helyi konyhákban még el lehet verni 30-40ezret a kajára három-négy embernek. A 0.33-as üveges Dreher 1700 Ft volt a büfében! Szóval simán elszór itt a látogató akár 70-80ezer forintot is úgy, hogy nem vett semmit a kiállítás portékájából. Ilyen kiadás után meglehet már kedve sincs venni, csak megnézi a cuccokat, aztán később megrendeli a neten. No persze megnézni sokmindent meg tud a vadászboltokban és a vadásznapokon is országszerte, szóval ezért elkölteni többtízezret a Fehovára, mondjuk ki, luxus. Ha még lenne mellette látnivaló, dehát idén már az se nagyon volt.
A fentiek miatt egyre nagyobb a susmus, hogy ez volt az utolsó Fehova. Néhány kiállító egyenesen azt mondja “Reméljük ez volt az utolsó Fehova”. Ez egy szuper kiállítás és találkozóhely volt 30 éven keresztül, így ha véget ér, azzal kevesebb lesz a magyar vadásztársadalom az biztos. De ami pár éve megy, az sajnos valóban tarthatatlan hosszú távon.
Vadász, vadászíjász, terméktesztelő, blogger, kíváncsi, kritikus, ex-fotográfus, Infiray Ambassador. Nem trófeavadász, nem influenszer.
